Písmař

toto je variable font gx
(pohybujte myší z leva do prava, nahoru, dolu)

 

Jan Charvát

  • designér písma a font engineer
  • má více než pětiletou praxi s návrhem písma
  • přednášel na konferencích jako ATypI, Kerning nebo Typolabs
  • pracoval 2 roky v oboru technologie písma ve firmě Monotype
  • vydal několik písem s podporou rozšířené latinky
  • http://jancharvat.cz

Jan Charvát se narodil před cca 35 lety, vystudoval programování grafických aplikací na ČVUT. Protože ho ale více zajímala forma, začal věnovat grafickému designu na volné noze a pracoval necelých 10 let v televizi Prima jako grafik večerních zpráv. Poté se přestěhoval do Německa a spojil programování s designem a 2 roky pracoval jako Font Engineer ve firmě Monotype, kde zprodukoval několik tisíc fontů. Teď pracuje v Praze na volné noze jako Font Engineer a učí písmo na Hollarce a Hellichovce. Písmu se do detailu věnuje více už skoro 10 let.

shop

 

hela

 

Hela je písmo vycházející ze značky Helana sídlící v Hejnicích na severu Čech. Hela je vysoko kontrastní písmo, kde interpolace si z vás dělá prdel. Zkuste si to sami zdarma nebo si kupte plnou licenci (1-5 PCs) se znakovou sadou latin extended za €30 + outline a inline zdarma.

BUŘT

 

Už cítíte ten závan připáleného buřtu z ohně? Buřt je tučný široký valoun na tyči. Můžete si k tomu dát omáčku z úzkých nebo širokých verzálek. Nejlepší kousky jsou litery jako X, Y, ale i R je k nezaplacení. Celkem 9 buřtíku, 3 normální, 3 tučnější a 3 špekáčky. 3 styly za €25, ceůé balení za €45. Vše samozřejme se znakovou sadou Latin Extended.

TEST IT OUT:
QUICK BROWN FOX CAN BE EDITED TO JUMP OVER THE LAZY DOG

3 NORMÁLNÍ (€50) €25

3 TUČNĚJŠÍ (€50) €25

3 ŠPEKÁČKY (€50) €25

3 NORIMBERSKÉ (€50) €25

3 BAVORSKÉ (€50) €25

3 TUČNÝ BUŘTY (€50) €25

CELÝ BALÍK - 9 PÍSEM (€90) €45

velodroma

 

Velodroma je experiment do šířky. Jak široké lze litery udělat, aby s nimi šlo něco napsat? Hodně široké, to mohu potvrdit. A když to promixujete, už ani nemusíte nic dalšího designovat, je to hotové... Velodroma nabízí celkem 20 různých variant (SS01-SS20), jak litery namíchat a když vám to nebude vyhovovat, tak si to můžete taky namíchat sami, žejo. Basic zadarmiko nebo plná verze (1-5 PCs) se znakovou sadou latin extended za €30.

Deus

 

Už jste někdy přemýšleli, co by se stalo kdyby se vnitřek písmena otáčel dokola? Ne? Já ano a tady je odpověd. Ne fakt, přesně takhle to vzniklo. Není to asi písmo do knihy, ale nějakou sci-fi nebo obal na vinyls tím určitě vymyslíte. Chcete to zkusit? Tady je demo na otestování.

TEST IT OUT: ANIMATE
☛ QUICK BROWN 💩 CAN BE EDITED TO JUMP OVER THE 🔥 DOG ☚

ALL 4 STYLES (€60) €30

rack

 Rack přišel jednou před spaním a už v hlavě zůstal. Rack mě využil jako nástroj a já udělal to nejlepší, co umím. Zde můžete vidět výsledek mého současného (2020) snažení. Musím, přiznat, že jsem si práce na tomto písmu opravdu užil, vymýšlení různých tvarů podle středověkých předloh byla opravdu zábava. Mnoho jich skončilo v koši, jak už to tak bývá - moc složité, moc jednoduché, moc ošklivé.Rack je unicase font, má jen verzálky, za to ale mám hned 2 druhy verzálek. Vše jako obvykle s plnou znakovou sadou Latin Extended. Můžete si je namixovat jak chcete a kromě dvou plných abeced, je k dispozici několik zvláštních emojis jako, bomba, oheň, lebka, pan hovínko a nejlepší je, že si můžete vybrat na jakou stranu se budou dívat! Jestli se vám tenhle font líbí, můžete mi přispět kolik chcete. Pokud si nejste jistí, vyzkoušejte demo zdarma.

TEST IT OUT:
DEAR SLEEP, I DID IT AGAIN, instead of going to bed i DID WHOLE BUNCH OF NEW GLYPHS

maso

 

vzniklo na základě fasádního nápisu známého libereckého řeznictví rodiny Vítkových. Na budově jsou tři původní nápisy ŘEZNICTVÍ, UZENÁŘSTVÍ a MASO. Dlouho jsme odolávali digitalizaci, protože ne každý nápis má potenciál na písmo. Nakonec, po nakopnutí jedním studentem při hodině digitalizace veknovních nápisů, jsme se do toho pustili.

Písmo obsahuje nejen původní verzálky, ale i mínusky, čísla, zlomky a mnoho dalších skvělých užitečných glyfů společne s 52 emoji, které se hodí na návrh jakéhokoliv masového plakátu nebo jídelního lístku. Až pojedete okolo řeznictví, nezapomeňte se zastavit pro nějaké dobré MASO! Vyzokušejte základná znakovou sadu zdarma

TEST IT OUT:
SNĚZ
ALESPOŇ
TO MASO! ...

služby

 

pro designéry písma

dokončení
písma

produkce
rodin

úprava metriky/
kerningu

opentype
features

webfonty/
hinting

pro studia / grafické designéry

přejmenování
písma

doplnění/oprava
akcentů

přidání
piktogramu/loga

přidání
alternativ

úprava metriky/
kerningu

prohození
číslic

cyrilice/
řečtina

webfonty/
hinting

custom
font

přejmenování písma

- info

Ideální služba pro klienta při dodání nové vizuální identity. Jeho zaměstnanci se už nikdy nespletou při výběru fontu. Stejně tak to ale můžete využít pro sebe a své fonty. Přejmenování je rychlé a většinou jednoduché. Pouze u rodin s desítkami nebo stovkami řezů se mohou vyskytnout probémy se softwarem MS Word. V Indesignu se však zobrazují bez problémů. Přejmenování funguje pro obě platformy – MAC i WIN.

doplnění/oprava akcentů

- info

Vybrali jste si písmo a chybí mu česká diakritika. To je klasika. Sem s ním! Počeštím Vám ho a ještě zaručím, že akcenty budou na správných místech a konzistentní. Nebo jste našli písmo, které již akcenty má, ale je jasné, že dostaly někde v podchodu přes křivky? Prostě nejsou použitelné... Nevadí, opravím Vám je tak, že by je ani jejich vlastní máma nepoznala.

přidání loga/piktogramu

- info

Pracujete pro klienta na identitě a lámete si hlavu, jak jednoduše dostat černobílé logo ke všem zaměstnancům. Stačí ho vložit k fontu, který jste pro ně vybrali. Je také možné přiřadit logu zkratku - LOGO!! a promění se text na zamýšlené logo. Stejně tak to může fungovat s různými piktogramy. Font je nejspolehlivější a nejrychlejší způsob, jak ušetřit svému klientovi čas a práci.

úprava metriky/kerningu

- info

Máte vybrané písmo na sazbu nebo na titulky a nesedí Vám k tomu prostrkání nebo kerning? Můžete si to samozřejmě nastavit v InDesignu, ale jakmile na projektu pracuje více lidí, jednoduše se to ztratí v tisících úprav. Mohu Vám vyrobit alternativy písma na užší nebo volnější prostrkání nebo znovu nakernovat celý font i jen pár základních dvojic.

prohození základních číslic / alternativ

- info

Ten font má základní čísla skákací a já potřebuju tabulkové! Jak to mám upravit ve Wordu, aby to zvládla každá sekretářka? Blbě. Ale můžete mi napsat a já Vám je prohodím.

přidání alternativních znaků

- info

Máte vybraný font na korporátní identitu, ale potřebovali byste přidat nebo upravit pár znaků, aby Vám sedělo titulkové písmo s logem? To není problém. Dodáte mi své alternativy a ja je do písma vložím, originální znaky se pak přemístí do stylistické sady a budou stále dostupné.

přidání řečtiny / cyrilice

- info

Přesahuje Váš projekt hranice Evropy? Nevadí, dodělám Vám do písma řečtinu nebo cyrilici tak, aby to ladilo se základní znakovou sadou.

výroba webfontů / hinting fontů

- info

Webfonty... Každý je chce, ale nikdo pořádně neví jak. Pokud potřebuje vytvořit písma na web, které si Vy nebo váš klient bude sám hostovat, tak jste na správné stránce.

výroba custom fontu

- info

Není tolik projektů, kde se objevuje písmo na objednávku, a to je možná škoda. Jsem vždy pro to to zkusit. Chcete-li klienta přesvědčit o nutnosti vlastního písma, tak já Vám budu sekundovat a třeba se nám podaří něco nového a dobrého.

 

Řekli o mých službách

Filip Blažek

Studio
Designiq

„S Honzou Charvátem jsem spolupracoval na několika písmových projektech. Několikrát pro mě naprogramoval skripty pro Glyphs, které mi ušetřily nesčetné hodiny práce. Honza je velmi pečlivý a má neuvěřitelné znalosti ohledně tvorby fontů.“

Michal Kukačka

Studio
Les Kanců

"..."

Martin Vácha

Displaay

"..."

 

info@pismar.cz
+420 777 949 202